keybord
Keyboard navigation6/7 Next HintClose
Navigate through the posts and add your comment with keyboard shortcuts.
keybord
Various types of post format7/7 Close
Post your content on your blog, no matter what format it is: picture, video, audio or text!
Hemoroidy czyli żylaki odbytu - Hemoroidy, żylaki odbytu
Hemoroidy czyli żylaki odbytu

Na sam dźwięk słowa hemoroidy wiele osób odczuwa bardzo poważny dyskomfort. Dzieje się tak ponieważ jest to schorzenie bardzo uciążliwe, bolesne i do tego z powodu miejsca jego powstawania także bardzo wstydliwe. Niemniej coraz więcej pacjentów zgłasza się do lekarza lub przynajmniej do farmaceuty (w łagodniejszych przypadkach) prosząc o zaradzenie ich trudnej sytuacji. Wbrew temu co jest bardzo często powtarzane przez laików, hemoroidy nie są tworami, które występują jako objaw choroby. Jednostka chorobowa powstaje kiedy hemoroidy zostają uszkodzone lub nawet z różnych przyczyn zaczynają wypadać poza odbytnicę.

Hemoroidy to normalne struktury anatomiczne, które posiada każdy człowiek. Znajdują się one wewnątrz kanału odbytu. Nie są one bezpośrednio funkcjonalnym elementem układu pokarmowego lecz pełnią w jego działaniu funkcję pomocniczą. Paradoksalnie ich podstawowym zadaniem jest ochrona nas przed dyskomfortem. Dokładniej rzecz ujmując, hemoroidy istnieją po to żeby wspierać zwieracz odbytu w uszczelnianiu ujścia przewodu pokarmowego. W szczególności chodzi o blokowanie możliwości niekontrolowanego wydostawania się gazów.

Jaką formę mają hemoroidy?

Omawiane twory anatomiczne mają formę uwypukleń błony śluzowej do wewnątrz ciała i składają się głownie z połączeń tętniczo – żylnych. Są to połączenia swoiste porównując z resztą organizmu ponieważ w większości przypadków pomiędzy żyłami i tętnicami znajdują się naczynia włosowate rozprowadzające krew w tkankach. W tym jednak wypadku, jak już wspomniano, to nie ukrwienie jest głównym zadaniem hemoroidów. Tworzą one poduszeczki z żył i tętnic, które w delikatny sposób domykają światło odbytnicy. Sam mięsień odbytu nie poradziłby sobie z uzyskaniem takiej szczelności.

Hemoroidy otoczone są dwoma mięśniami – zwieraczem odbytu zewnętrznym i wewnętrznym. Niemal cały czas mięśnie te są naprężone zamykając obwodnicę co powoduje zablokowanie krwi w hemoroidach dzięki czemu uzyskują one pożądany kształt poduszeczek. W trakcie wypróżniania mięśnie rozkurczają się a obieg krwi zostaje przywrócony – hemoroidy się opróżniają.

Choroba hemoroidalna czyli w języku potocznym po prostu „hemoroidy” powstaje kiedy dochodzi do zaburzeń krążenia w tym rejonie, powstawania stanów zapalnych, podrażnień mechanicznych innego typu lub osłabienia błony śluzowej wyścielającej odbytnicę.

Comments are closed

Leave a comment